2022 Cross Country Roster

Women's Roster

Name Cl. Hometown/High School
Michelle Bollini Cl.: Sr. Hometown/High School: Charlevoix, Mich. / Charlevoix
Jenna Brewer Cl.: So. Hometown/High School: Grandville, Mich. / Grandville
Claire Endres Cl.: Fr. Hometown/High School: Saline, Mich. / Saline
Bailie Falla Cl.: So. Hometown/High School: Rutland, Mass. / Wachusett Regional
Rebecca Feber Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Huntington Woods, Mich. / Berkley
Katelyn Feldpausch Cl.: Jr. Hometown/High School: Owosso, Mich. / Corunna
Cedar Gordon Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Two Harbors, Minn. / Two Harbors
Ingrid Halverson Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Wayzata, Minn. / Wayzata
Elsa Huckles Cl.: So. Hometown/High School: Stillwater, Minn. / Stillwater
Hannah Kilpatrick Cl.: Fr. Hometown/High School: St. Charles, Ill. / Saint Charles East
Sam Kurkowski Cl.: Sr. Hometown/High School: Roseville, Minn. / Roseville Area
Alice McKnight Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Bend, Ore. / Bend
Ella Merklein Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Hartford, Wis. / Hartford Union
Anabel Needham Cl.: Jr. Hometown/High School: Houghton, Mich. / Houghton
Theresa Passe Cl.: Sr. Hometown/High School: Eagan, Minn. / Eagan
Ingrid Seagren Cl.: Fr. Hometown/High School: Hancock, Mich. / Houghton
Mady VanWieren Cl.: Jr. Hometown/High School: West Olive, Mich. / West Ottawa


Men's Roster

Name Cl. Hometown/High School
Kenny Abraham Cl.: So. Hometown/High School: Williamston, Mich. / Williamston
Lucas Betzoldt Cl.: Jr. Hometown/High School: Dexter, Mich. / Dexter
Callen Carrier Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Spring Lake, Mich. / Spring Lake
Naseem Dhaouadi Cl.: Fr. Hometown/High School: Albuquerque, N.M. / Eldorado
Robert Dwyer Cl.: Jr. Hometown/High School: Royal Oak, Mich. / Royal Oak
Stanley Elder Cl.: So. Hometown/High School: Grand Ledge, Mich. / Grand Ledge
Daniel Ezzo Cl.: So. Hometown/High School: East Lansing, Mich. / Haslett
Sawyer Fowler Cl.: Fr. Hometown/High School: Grand Rapids, Mich. / Lowell Senior
Benjamin Gietek Cl.: So. Hometown/High School: Hartland, Mich. / Hartland
Ben Holland Cl.: Jr. Hometown/High School: Okemos, Mich. / Okemos
Jasper Johnston Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Ely, Minn. / Ely Memorial
Drew Kolodge Cl.: So. Hometown/High School: Clay, Mich. / Anchor Bay
Connor Krueger Cl.: So. Hometown/High School: Grosse Pointe, Mich. / Hartland
Sam Lange Cl.: So. Hometown/High School: Washington, Ill. / Morton
Stephen Loparo Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Kalamazoo, Mich. / Portage Northern
Nathan Luczak Cl.: So. Hometown/High School: Downers Grove, Ill. / Downers Grove South
Brock Lynch Cl.: Fr. Hometown/High School: Midland, Mich. / Sacred Heart Academy
Michael Marshall Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Eagan, Minn. / Eagan
Sam Marshall Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Eagan, Minn. / Eagan
Donavan Mattson Cl.: Fr. Hometown/High School: Caledonia, Mich. / Caledonia
Nick McKenzie Cl.: Jr. Hometown/High School: Dexter, Mich. / Dexter
Nick Niemi Cl.: So. Hometown/High School: Ironwood, Mich. / Ironwood
John Paul Norland Cl.: So. Hometown/High School: Houghton, Mich. / Dollar Bay
Tucker Ringhand Cl.: So. Hometown/High School: Crosby, Minn. / Crosby-Ironton
William Robinson Cl.: R-Fr. Hometown/High School: Monroe, Mich. / Jefferson
Kyle Samluk Cl.: So. Hometown/High School: New Hudson, Mich. / Okemos
Clayton Sayen Cl.: Sr. Hometown/High School: Houghton, Mich. / Houghton
Lucas Seng Cl.: Fr. Hometown/High School: Brighton, Mich. / Brighton
Austin Smelker Cl.: Fr. Hometown/High School: DeWitt, Mich. / DeWitt
Henry Snider Cl.: So. Hometown/High School: St. Paul, Minn. / Mounds Park Academy
Tryg Solberg Cl.: R-Fr. Hometown/High School: White Bear Lake, Minn. / White Bear Lake
Isaac Steers Cl.: So. Hometown/High School: Grand Rapids, Mich. / Kenowa Hills
Sam Stertz Cl.: Fr. Hometown/High School: Grand Rapids, Minn. / Grand Rapids
Nik Thomas Cl.: Fr. Hometown/High School: Hancock, Mich. / Dollar Bay
Joe Wade Cl.: So. Hometown/High School: Montrose, Mich. / Hill-McCloy
Jon Wildey Cl.: So. Hometown/High School: Fruitport, Mich. / Fruitport Community


Head Coach: Kristina Owen (3rd year, 2nd season)

Assistant Head Coach: Robert Young (2nd season)

Graduate Assistant: Dylan Gaines (3rd season)