Tue Aug 18
MTU Scrimmage - Hosted by Michigan Tech
Fri Sep 04
TBA
Felician
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Sat Sep 05
TBA
Parkside
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Sat Sep 05
TBA
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Fri Sep 11
at Spartan Invitational - Hosted by Michigan State
Fri Sep 11
TBA
Michigan Tech
vs. Gannon
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Fri Sep 11
TBA
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Sat Sep 12
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Sat Sep 12
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Sun Sep 13
12:00 PM
Saginaw Valley State
vs. Michigan Tech
Fri Sep 18
7:00 PM
Grand Valley State
vs. Michigan Tech
Sat Sep 19
1:30 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 19
3:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Sun Sep 20
TBA
Michigan Tech
at Parkside
Tue Sep 22
TBA
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Sep 25
4:00 PM
Michigan Tech
at Ferris State
Fri Sep 25
7:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 26
at Roy Griak Invitational - Hosted by University of Minnesota
Sat Sep 26
TBA
Michigan Tech
at Lake Superior State
Sat Sep 26
1:00 PM
Wayne State
vs. Michigan Tech
Sun Sep 27
12:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Tue Sep 29
7:00 PM
Michigan Tech
at Minnesota Duluth
Fri Oct 02
7:00 PM
Michigan Tech
at Ashland
Fri Oct 02
7:00 PM
Northwood
vs. Michigan Tech
Sat Oct 03
1:00 PM
Hillsdale
vs. Michigan Tech
Sat Oct 03
4:00 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sun Oct 04
1:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Fri Oct 09
TBA
Parkside
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Fri Oct 09
7:00 PM
Michigan Tech
at Ashland
Fri Oct 09
7:07 PM
Michigan
vs. Michigan Tech
Sat Oct 10
at Conference Crossover - Hosted by Lewis University
Sat Oct 10
TBA
Michigan Tech
at Wayne State
Sat Oct 10
1:00 PM
Ashland
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Sat Oct 10
6:07 PM
Michigan
vs. Michigan Tech
Sun Oct 11
TBA
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Fri Oct 16
TBA
Michigan Tech
at Bemidji State
Fri Oct 16
TBA
Northwood
vs. Michigan Tech
Fri Oct 16
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Sat Oct 17
TBA
Michigan Tech
at Bemidji State
Sat Oct 17
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Sat Oct 17
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Sat Oct 17
1:00 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sun Oct 18
12:00 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Fri Oct 23
at UP Championships - Hosted by Northern Michigan
Fri Oct 23
5:00 PM
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Fri Oct 23
7:07 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sat Oct 24
TBA
Michigan Tech
at Northern Michigan
Miners Cup
Sat Oct 24
2:00 PM
Parkside
vs. Michigan Tech
Sat Oct 24
6:07 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sun Oct 25
1:00 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Oct 30
TBA
Michigan Tech
at Clarkson
Fri Oct 30
TBA
Michigan Tech
at Davenport
Sat Oct 31
at GLIAC Championships - Hosted by Saginaw Valley State
Sat Oct 31
TBA
Michigan Tech
at Clarkson
Sat Oct 31
1:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sat Oct 31
3:00 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Sun Nov 01
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Fri Nov 06
TBA
Michigan Tech
at Alabama Huntsville
Fri Nov 06
5:00 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Fri Nov 06
7:00 PM
Michigan Tech
at Ferris State
Fri Nov 06
7:00 PM
Alma
vs. Michigan Tech
Sat Nov 07
TBA
Michigan Tech
at Alabama Huntsville
Sat Nov 07
1:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sat Nov 07
1:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Fri Nov 13
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Romeoville, Ill. GLVC/GLIAC CROSSOVER
Fri Nov 13
TBA
Lewis
vs. Michigan Tech
@ Marquette, Mich. GLVC/GLIAC CROSSOVER
Fri Nov 13
7:00 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sat Nov 14
at Midwest Regional Championships - Hosted by Southern Indiana
Sat Nov 14
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Romeoville, Ill. GLVC/GLIAC CROSSOVER
Sat Nov 14
TBA
Michigan Tech
vs. William Jewell
@ Marquette, Mich. GLVC/GLIAC CROSSOVER
Sat Nov 14
1:00 PM
Michigan Tech
at Grand Valley State
Sat Nov 14
3:00 PM
Saginaw Valley State
vs. Michigan Tech
Thu Nov 19
TBA
Southwest Minn. St.
vs. Michigan Tech
Fri Nov 20
TBA
Michigan Tech
at MSU-Moorhead
Fri Nov 20
7:07 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sat Nov 21
TBA
Michigan Tech
at Minnesota Crookston
Sat Nov 21
6:07 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Mon Nov 23
TBA
Minnesota Crookston
vs. Michigan Tech
Fri Nov 27
TBA
Michigan Tech
at Bowling Green
Sat Nov 28
at NCAA Championships - Evansville, Indiana
Sat Nov 28
TBA
Michigan Tech
at Bowling Green
Sat Nov 28
TBA
Michigan Tech
vs. MSU-Moorhead
@ Aberdeen, South Dakota
Sat Nov 28
12:00 PM
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
Sun Nov 29
TBA
Michigan Tech
at Northern St.
Sun Nov 29
12:00 PM
St. Cloud State
vs. Michigan Tech
Thu Dec 03
TBA
Michigan Tech
at Davenport
Thu Dec 03
TBA
Michigan Tech
at Davenport
Fri Dec 04
7:00 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Sat Dec 05
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Sat Dec 05
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Sat Dec 05
6:07 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Thu Dec 10
5:30 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Thu Dec 10
7:30 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Dec 11
7:07 PM
Minnesota State
vs. Michigan Tech
Sat Dec 12
6:07 PM
Minnesota State
vs. Michigan Tech
Tue Dec 15
TBA
Winona State
vs. Michigan Tech
Sat Dec 19
5:00 PM
Michigan Tech
at Drury
Sun Dec 20
3:00 PM
Michigan Tech
at Lindenwood (MO)
Thu Dec 31
5:30 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Thu Dec 31
7:30 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sat Jan 02
1:00 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sat Jan 02
3:00 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Thu Jan 07
TBA
Michigan Tech
at Wayne State
Thu Jan 07
TBA
Michigan Tech
at Wayne State
Fri Jan 08
TBA
Michigan Tech
at Alaska Anchorage
Sat Jan 09
TBA
Michigan Tech
at Alaska Anchorage
Sat Jan 09
TBA
Michigan Tech
at Ashland
Sat Jan 09
TBA
Michigan Tech
at Ashland
Thu Jan 14
5:30 PM
Northwood
vs. Michigan Tech
Thu Jan 14
7:30 PM
Northwood
vs. Michigan Tech
Fri Jan 15
TBA
Michigan Tech
at Alaska
Sat Jan 16
TBA
Michigan Tech
at Alaska
Sat Jan 16
1:00 PM
Saginaw Valley State
vs. Michigan Tech
Sat Jan 16
3:00 PM
Saginaw Valley State
vs. Michigan Tech
Thu Jan 21
TBA
Michigan Tech
at Purdue Northwest
Thu Jan 21
TBA
Michigan Tech
at Purdue Northwest
Fri Jan 22
7:07 PM
Bemidji State
vs. Michigan Tech
Sat Jan 23
TBA
Michigan Tech
at Parkside
Sat Jan 23
TBA
Michigan Tech
at Parkside
Sat Jan 23
6:07 PM
Bemidji State
vs. Michigan Tech
Thu Jan 28
5:30 PM
Grand Valley State
vs. Michigan Tech
Thu Jan 28
7:30 PM
Grand Valley State
vs. Michigan Tech
Fri Jan 29
TBA
Michigan Tech
at Minnesota State
Sat Jan 30
TBA
Michigan Tech
at Minnesota State
Sat Jan 30
1:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Sat Jan 30
3:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Thu Feb 04
TBA
Michigan Tech
at Lake Superior State
Thu Feb 04
TBA
Michigan Tech
at Lake Superior State
Fri Feb 05
7:07 PM
Alabama Huntsville
vs. Michigan Tech
Winter Carnival
Sat Feb 06
TBA
Michigan Tech
at Ferris State
Sat Feb 06
TBA
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sat Feb 06
5:07 PM
Alabama Huntsville
vs. Michigan Tech
Winter Carnival
Thu Feb 11
TBA
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Thu Feb 11
8:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Fri Feb 12
7:07 PM
Arizona State
vs. Michigan Tech
Sat Feb 13
TBA
Michigan Tech
at Northwood
Sat Feb 13
TBA
Michigan Tech
at Northwood
Sat Feb 13
6:07 PM
Arizona State
vs. Michigan Tech
Thu Feb 18
5:30 PM
Parkside
vs. Michigan Tech
Thu Feb 18
7:30 PM
Parkside
vs. Michigan Tech
Fri Feb 19
7:07 PM
Alaska Anchorage
vs. Michigan Tech
Sat Feb 20
12:00 PM
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Sat Feb 20
2:00 PM
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Sat Feb 20
6:07 PM
Alaska Anchorage
vs. Michigan Tech
Thu Feb 25
5:30 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Thu Feb 25
7:30 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Fri Feb 26
7:07 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Sat Feb 27
6:00 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
No Event
No Event
View Full Schedule

Spring sport Huskies honored by GLIAC for academics

Spring sport Huskies honored by GLIAC for academics

HOUGHTON, Mich. – Fifty Michigan Tech spring sport student-athletes were honored by the GLIAC for outstanding academics. Four Huskies from the men's tennis team and 46 track and field student-athletes were named to the GLIAC All-Academic and All-Academic Excellence Teams.

Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first-year transfer student. All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49. Academic Excellence Teams are comprised of student-athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0. Grades are based on marks from the spring semester.

 

All-Academic Excellence

Women's Track & Field

Robyn Holmes

 Sr.

 Environmental Engineering

 Falcon Heights, Minn.

 Lauren Konkol

 Sr.

 Chemical Engineering

 Wauwatosa, Wis.

 Gabrielle Feber

 Sr.

 Chemical Engineering

 Huntington Woods, Mich.

 Sarah Montgomery

 Sr.

 Chemistry

 Apple Valley, Minn.

 Theresa Passe

 Sr.

 Environmental Engineering

 Eagan, Minn.

 Zoe Reep

 Jr.

 Mathematics

 Grand Rapids, Mich.

Sam Kurkowski

So.

Applied Ecology & Environmental Sciences

Roseville, Minn.

 Chloe Strach

 Sr.

 Environmental Engineering

 North Muskegon, Mich.

 Kath Schneider

 Sr.

 Applied Ecology & Environmental Sciences

 Chillicothe, Ill.

 Emily Byrd

 Sr.

 Environmental Engineering

 Perrysburg, Ohio

 Abigail Martin

 Sr.

 Biomedical Engineering

 Franksville, Wis.

 Laura Lyons

 Jr.

 Biomedical Engineering

 Calumet, Mich.

 Jesse Jacobusse

 Sr.

 Biomedical Engineering

 Chelsea, Mich.

 Jenna Disser

 Jr.

 Medical Laboratory Science

 Marysville, Mich.

 Michelle Bollini

 Jr.

 Environmental Engineering

 Charlevoix, Mich.

 Julia Manzano

 Sr.

 Environmental Engineering

 Oswego, Ill.

 

Men's Track & Field

Zach Okma

 Sr.

 Electrical Engineering

 Traverse City, Mich.

 Robbie Watling

 Sr.

 Computer Science

 New London, Wis.

 Jon Gietek

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Hartland, Mich.

 Clayton Sayen

 Jr.

 Engineering Management

 Houghton, Mich.

 Ben Holland

 Sr.

 Civil Engineering

 Okemos, Mich.

 Ryan Beatley

 Jr.

 Computer Engineering

 Columbiaville, Mich.

 Hunter Worden

 Sr.

 Chemical Engineering

 Lindstrom, Minn.

 Luke Moore

 Sr.

 Biochemistry and Molecular Biology

 White Lake, Mich.

 Riley Hibbard

 Sr.

 Applied Ecology & Environmental Sciences

 Waterford, Mich.

 Cade Meyer

 Jr.

 Mechanical Engineering

 Chippewa Falls, Wis.

 Riley Roquet

 Sr.

 Chemical Engineering

 Sun Prairie, Wis.

 Derek Flory

 Jr.

 Mechanical Engineering Technology

 Marcellus, Mich.


Men's Tennis

 Harry Becht

 So.

 Chemical Engineering

 Kureelpa, Australia

 Siddhesh Mahadeshwar

 So.

 Computer Science

 Mumbai, India

 Nico Caviglia

 Jr.

 Computer Engineering

 Buenos Aires, Argentina



All-Academic

Women's Track & Field

Katherine Jarvis

 Jr.

 Materials Science & Engineering

 Hancock, Mich.

 Savannah Pasella

 Jr.

 Exercise Science

 St. Clair Shores, Mich.

 Carly Huggins

 Sr.

 Environmental Engineering

 Madison, Wis.

 Maddy Estkowski

 Sr.

 Medical Laboratory Science

 Benton Harbor, Mich.


Men's Track & Field

Bobby Beggs

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Lake Orion, Mich.

 Sam Fuhrman

 Sr.

 Biomedical Engineering

 Minocqua, Wis.

 Justin Mentink

 Sr.

 Electrical Engineering

 Hingham, Wis.

 Logan Lukonic

 Sr.

 Chemical Engineering

 Sharpsville, Pa.

 Chase Scheel

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Lake Mills, Wis.

 Myles Carey

 So.

 Mathematics

 Iron Mountain, Mich.

 Korson Mundinger

 Sr.

 Electrical Engineering

 Ravenna, Mich.

 Matt Pahl

 Sr.

 Chemical Engineering

 Canton, Mich.

 Bernard Kluskens

 Gr.

 Cybersecurity

 Alexandria, Va.

 Larry Lamb

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Niles, Mich.

 James Huey

 Sr.

 Civil Engineering

 Fond du Lac, Wis.

 Kenneth Messina

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Rochester, Mich.

 Ben Mahonen

 Sr.

 Mechanical Engineering

 Linwood, Minn.

 Michael Kulas

 Jr.

 Chemical Engineering

 Iron Mountain, Mich.

 Noah Koball

 Jr.

 Civil Engineering

 Siren, Wis.


Men's Tennis

 Ignacio Carbajosa

 Jr.

 Engineering Management

 Seville, Spain