No Event
No Event
Sat Sep 28
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ ITA Regionals - Grand Rapids, Mich.
Sun Sep 29
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ ITA Regionals - Grand Rapids, Mich.
Mon Sep 30
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ ITA Regionals - Grand Rapids, Mich.
Sat Mar 07
Final
4 Salem (WV)
3 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest (March 6-14) - Hilton Head, S.C.
Mon Mar 09
Final
7 Michigan Tech
0 vs. Kutztown
@ Spring Tennis Fest (March 6-14) - Hilton Head, S.C.
Wed Mar 11
Final
6 Missouri-St. Louis
1 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest (March 6-14) - Hilton Head, S.C.
Thu Mar 12
Final
5 West Liberty
2 vs. Michigan Tech
@ Spring Tennis Fest (March 6-14) - Hilton Head, S.C.
Fri Mar 13
Cancelled
Michigan Tech
vs. Assumption
@ Spring Tennis Fest (March 6-14) - Hilton Head, S.C.
Sat Mar 21
Cancelled
Michigan Tech
at Ashland
Sun Mar 22
Cancelled
Michigan Tech
at Wayne State
Fri Mar 27
Cancelled
Michigan Tech
at Grand Valley State
Sun Mar 29
Cancelled
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sat Apr 04
Cancelled
Michigan Tech
at Ferris State
Sun Apr 05
Cancelled
Michigan Tech
at Northwood
Fri Apr 10
Cancelled
Davenport
vs. Michigan Tech
Sat Apr 11
Cancelled
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Tue Aug 18
MTU Scrimmage - Hosted by Michigan Tech
Fri Sep 04
TBA
Felician
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Fri Sep 04
TBA
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
Sat Sep 05
TBA
Parkside
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Sat Sep 05
TBA
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
Tech Triangular
Sun Sep 06
TBA
St. Cloud State
vs. Michigan Tech
Fri Sep 11
at Spartan Invitational - Hosted by Michigan State
Fri Sep 11
TBA
Michigan Tech
vs. Gannon
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Fri Sep 11
TBA
Minnesota Duluth
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Fri Sep 11
TBA
Michigan Tech
vs. MSU-Moorhead
@ Bemidji, Minnesota
Sat Sep 12
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Sat Sep 12
TBA
TBA
vs. Michigan Tech
@ Denver, Colo. Colorado Premier
Sat Sep 12
1:00 PM
McKendree
vs. Michigan Tech
Sun Sep 13
TBA
Michigan Tech
at Bemidji State
Fri Sep 18
7:00 PM
Grand Valley State
vs. Michigan Tech
Sat Sep 19
1:30 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 19
3:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Tue Sep 22
TBA
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Sep 25
TBA
Michigan Tech
at Ferris State
Fri Sep 25
7:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 26
at Roy Griak Invitational - Hosted by University of Minnesota
Sat Sep 26
TBA
Michigan Tech
at Lake Superior State
Sat Sep 26
1:00 PM
Wayne State
vs. Michigan Tech
Sun Sep 27
12:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Tue Sep 29
7:00 PM
Michigan Tech
at Minnesota Duluth
Fri Oct 02
TBA
Michigan Tech
at Ashland
Fri Oct 02
7:00 PM
Northwood
vs. Michigan Tech
Sat Oct 03
1:00 PM
Hillsdale
vs. Michigan Tech
Sat Oct 03
4:00 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sun Oct 04
1:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Fri Oct 09
TBA
Michigan Tech
at Ashland
Fri Oct 09
TBA
Parkside
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Sat Oct 10
at Conference Crossover - Hosted by Lewis University
Sat Oct 10
TBA
Michigan Tech
at Wayne State
Sat Oct 10
1:00 PM
Ashland
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Sun Oct 11
TBA
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Homecoming / Family Weekend
Fri Oct 16
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Fri Oct 16
TBA
Northwood
vs. Michigan Tech
Sat Oct 17
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Sat Oct 17
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Indianapolis Midwest Regional Crossover
Sat Oct 17
1:00 PM
Ferris State
vs. Michigan Tech
Sun Oct 18
TBA
Ferris State
vs. Michigan Tech
Fri Oct 23
at UP Championships - Hosted by Northern Michigan
Fri Oct 23
5:00 PM
Purdue Northwest
vs. Michigan Tech
Sat Oct 24
TBA
Michigan Tech
at Northern Michigan
Miners Cup
Sat Oct 24
2:00 PM
Parkside
vs. Michigan Tech
Sun Oct 25
TBA
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Oct 30
TBA
Michigan Tech
at Davenport
Sat Oct 31
at GLIAC Championships - Hosted by Saginaw Valley State
Sat Oct 31
1:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sat Oct 31
3:00 PM
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Sun Nov 01
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Fri Nov 06
TBA
Michigan Tech
at Ferris State
Fri Nov 06
TBA
Northern Michigan
vs. Michigan Tech
Sat Nov 07
1:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sat Nov 07
1:00 PM
Davenport
vs. Michigan Tech
Fri Nov 13
7:00 PM
Lake Superior State
vs. Michigan Tech
Sat Nov 14
at Midwest Regional Championships - Hosted by Southern Indiana
Sat Nov 14
1:00 PM
Michigan Tech
at Grand Valley State
Sat Nov 14
3:00 PM
Saginaw Valley State
vs. Michigan Tech
Sat Nov 28
at NCAA Championships - Evansville, Indiana
No Event
View Full Schedule

Michigan Tech Sports Hall of Fame

Alphabetical | By Sport

1961-62 Men's Hockey Team -- Inducted 2012

1964-65 Men's Hockey Team -- Inducted 2014

1974-75 Men's Hockey Team -- Inducted 2016

Rene' E. Adams -- Inducted 1991

Dr. Michael Agin -- Inducted 1996

Henry Akervall -- Inducted 1990

Bernie Anderson -- Inducted 2014

Louis F. Angotti -- Inducted 1991

Judith A. Audit -- Inducted 1995

Milan Baic -- Inducted 2007

Allison Bailey (Bottoms) -- Inducted 2012

Clem Banfield -- Inducted 1989

Joe deBastiani -- Inducted 2000

Garry G. Bauman --Inducted 1992

Russ Becker -- Inducted 2010

Gary Begg -- Inducted 1997

John Benaglio -- Inducted 2006

W. Rexford Benoit -- Inducted 1985

Joe Berger -- Inducted 2018

Richard W. Best -- Inducted 1994

Tom Bissett -- Inducted 2014

Rick Boehm -- Inducted 2000

Jeff Boinski -- Inducted 2011

Don Boldt -- Inducted 2009

Kevin Borseth -- Inducted 1999

Pamela R. Bosio-Baileys -- Inducted 1992

Alan J. Bovard -- Inducted 1985

Herb Boxer -- Inducted 2009

Jilann O. Brunett -- Inducted 1985

Peter J. Buchmann -- Inducted 1987

Paul Butkovich -- Inducted 1990

Matt Cameron -- Inducted 2014

Gerald J. Caspary -- Inducted 1991

Linda Chesebro -- Inducted 2003

John Christianson -- Inducted 2004

Steve Coates -- Inducted 2018

Kurt Coduti -- Inducted 2012

Bob Collins -- Inducted 2004

Paul Coppo -- Inducted 1985

Verdie Cox -- Inducted 1985

Kristen Crouch -- Inducted 2004

Tom Csmarich -- Inducted 1997

David Cvengros -- Inducted 2010

George Cuculick -- Inducted 1998

Bob D'Alvise -- Inducted 1989

Don Daavettila -- Inducted 2003

Cheryl A. DePuydt -- Inducted 1992

Diane Devine (Salinas) -- Inducted 2001

Jay Dishnow
-- Inducted 1990

John Donald -- Inducted 2005

Dick ElRite -- Inducted 2000

Anne Eslinger (Johnson) -- Inducted 2005

Tony Esposito -- Inducted 1991

D.J. Evans -- Inducted 2009

Dennis Euers -- Inducted 1998

Gerald Fabbro -- Inducted 2005

Dan Farrell -- Inducted 2011

Charles Finkbeiner -- Inducted 2005

Dave Fischer -- Inducted 2009

Mary Fisher -- Inducted 1998

Mike Foltz -- Inducted 2003

William C. Gappy -- Inducted 1996

Isabel Garity -- Inducted 1999

Peter Grant, Sr. -- Inducted 2005

Larry Grimes -- Inducted 1985

John Grisdale -- Inducted 1997

John Groves -- Inducted 2007

Fred Guenther -- Inducted 2007

Herman Gundlach -- Inducted 1988

Fred Hall -- Inducted 2001

H. Kenneth Hamar -- Inducted 1986

Dennis Hanks -- Inducted 2018

Bill Hauswirth -- Inducted 2016

Robert A. Hauswirth -- Inducted 1994

Daniel W. Hazebrook -- Inducted 1995

Karen Henegar (Appel) -- Inducted 1998

Karen Henry -- Inducted 1991

Roger J. Hettinga -- Inducted 1986

George J. Hill -- Inducted 1994

Pete Hoffman -- Inducted 2006

Kim Hoppes -- Inducted 2008

Bruce Horsch -- Inducted 2007

Robert E. Hunt -- Inducted 1994

Webster "Swede" Intermill -- Inducted 1997

Frank U. Isolampi -- Inducted 1986

Jerry Jerabek
-- Inducted 2000

K. Ross Johnson -- Inducted 2004

Sandy Johnson -- Inducted 2012

Mary Kaminski -- Inducted 2001

Jim Kapp -- Inducted 2010

Art J. Karam -- Inducted 1987

Al Karlander -- Inducted 1990

Ted Kearly -- Inducted 1997

Paul Kerttu -- Inducted 2012

Mike Kissman -- Inducted 2018

Chris Klaes -- Inducted 2009

John M. Kosiancic -- Inducted 1994

Paul Koski -- Inducted 1989

Geof Kotila -- Inducted 2002

Alex Kowalski -- Inducted 2014

John Kwiatkowski -- Inducted 1999

Walter Kyes -- Inducted 2010

James F. Lahr -- Inducted 1992

Gerald P. LaJeunesse -- Inducted 1993

Omer LaJeunesse -- Inducted 1985

Gary Lange -- Inducted 1988

Sheldon "Moose" Larson -- Inducted 1992

Douglas F. Latimer -- Inducted 1986

Roger E. Laub -- Inducted 1987

Don Lehman -- Inducted 2008

Stephanie Livingston (Johnston) -- Inducted 2006

William A. Longacre Sr. -- Inducted 1995

Fred Lonsdorf -- Inducted 1999

Robert R. Lorimer -- Inducted 1992

Robert G. Lovell
-- Inducted 1993

Charles C. Lucchesi -- Inducted 1996

William G. Lucier -- Inducted 1985

JT Luginski -- Inducted 2016

Gary Lundin -- Inducted 2001

George W. Lyle -- Inducted 1993

Jerry MacInnes -- Inducted 2002

John J. MacInnes -- Inducted 1985

Albert "Abbie" Maki -- Inducted 1987

Ed Maki -- Inducted 1985

William J. Massey III -- Inducted 1994

George McCarthy -- Inducted 1989

Al McLeod -- Inducted 2008

Gordon McRae -- Inducted 2004

H. Randy McKay -- Inducted 1999

Bob McManus -- Inducted 2001

Jack G. McManus -- Inducted 1995

Harold Meese -- Inducted 1986

John Meyers -- Inducted 2000

Gary K. Milroy -- Inducted 1996

Robert Monahan -- Inducted 1993

Jeremy Monroe -- Inducted 2011

Jerry Muff -- Inducted 2008

Al Murphy -- Inducted 1990

Robert J. Murray -- Inducted 1996

Jim Nahrgang -- Inducted 1989

Ken Naples -- Inducted 2003

Kip Noble -- Inducted 2018

U.J. (Bert) Noblet -- Inducted 1985

Dr. Bob Nominelli -- Inducted 2003

Andrea Novak -- Inducted 2016

Steve Nykerk -- Inducted 2011

Allan F. Olson -- Inducted 1991

Marcus M. Olson -- Inducted 1986

Bob Olson -- Inducted 1994

Darla (Innes) Olson -- Inducted 2011

Ted Olson -- Inducted 2003

John Opie -- Inducted 2009

Stu Ostlund -- Inducted 2002

Kristina Owen -- Inducted 2018

Dave Paris. -- Inducted 2006

Dr. Carie Pejka (Tull). -- Inducted 2008

Ken Pelto Sr. -- Inducted 2001

Jim Peters -- Inducted 2018

Jodi L. Peters (Maley) -- Inducted 1996

Brent Peterson -- Inducted 2016

Robert Peterson -- Inducted 2012

Alex Pociask -- Inducted 1997

Jenny Postlewaite (Fesenmaier) -- Inducted 2005

Walt Potoroka -- Inducted 2002

D'Andra Poyfair-Walter -- Inducted 2007

Rhonda Pruitt (Lockhart) -- Inducted 2010

Ray Puro -- Inducted 2004

Jamie Ram -- Inducted 2010

Larry Ras -- Inducted 1985

Ron Ray -- Inducted 2009

Damian Rhodes -- Inducted 2006

Bruce Riutta -- Inducted 1987

John Rockwell -- Inducted 2006

Dr. Kenneth E. Rowe -- Inducted 1993

Rodney Ruth
-- Inducted 1999

Teri Salani -- Inducted 2000

Bill Steele -- Inducted 2012

Chris St. Louis -- Inducted 2000

John O. Sanregret --Inducted 1995

Michael J. Scally -- Inducted 1996

Kristan Schuster -- Inducted 2007

Ken Seaton -- Inducted 1998

Llyod L. Seestedt -- Inducted 1992

Elov Seger -- Inducted 1998

Paul Sharkey -- Inducted 1989

Donald P. Sherman -- Inducted 1985

Raymond L. Smith -- Inducted 1985

Jenny Sorenson -- Inducted 2014

Kiril Spiroff -- Inducted 1988

Robert Stephens -- Inducted 1987

Nick Sturm -- Inducted 2014

Gerald B. Sullivan
-- Inducted 1986

Patty Sullivan -- Inducted 2002

Michael A. Susko -- Inducted 1995

Paul Swift -- Inducted 2002

Bill Terry -- Inducted 2011

Gene Timmer -- Inducted 1989

Mike Trewhella -- Inducted 1990

Ray Trewhella -- Inducted 2003

Matt Trombley -- Inducted 2010

Dr. Bruce Trusock -- Inducted 2002

Mike Usitalo -- Inducted 2008

Krista Valdivia -- Inducted 2011

Daniel J. Van Abel -- Inducted 1991

Russ VanDuine -- Inducted 1993

Jim VanWagner -- Inducted 1988

Maurice Villeneuve -- Inducted 1988

Dave Walter -- Inducted 1998

Jim Warden -- Inducted 2007

Tim Watters -- Inducted 1997

Glen Weller -- Inducted 2005

Scott White -- Inducted 2016

William Wiljanen -- Inducted 1987

Duane Williams -- Inducted 1999

Clayton R. Willman -- Inducted 1995

Tom Wood -- Inducted 2016

John "Wally" Wright -- Inducted 1990

Rick Yeo -- Inducted 1988

John Young -- Inducted 2008

Dawn Zarling (Plitzuweit) -- Inducted 2006

Howard Zollinger -- Inducted 2004

Mike Zuke -- Inducted 1988